Ko je nedavno izvirno izšla knjiga Požgani možgani, je tako med strokovnjaki kot laiki zelo razburila duhove. Dr. David Perlmutter je namreč z njo dregnil v osje gnezdo, saj je širši javnosti predstavil problematično povezavo med načinom prehranjevanja in zdravjem možganov, ki jo je medicina (pre)dolgo potiskala v kot. Perlmutter trdi, da ima prehrana na zdravje naših možganov močan vpliv, tako dober kot slab, kar podkrepi z najnovejšimi znanstvenimi dognanji.
Po zaslugi odličnega prevoda Branka Gradišnika, bo zdaj tudi slovenskim bralcem jasno, da bolezni možganov niso nujno zapisane že v naših genih, ampak da lahko krivca zanje pogosto najdemo kar v naši prehrani.
Avtor, ki je nevrolog in specialist za nutristiko, v Požganih možganih prepričljivo povezuje razvoj degenerativnih bolezni možganov denimo neozdravljivih Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni, z uživanjem ogljikovih hidratov. Kot praktično nadaljevanje sodobnih znanstvenih raziskav je v zadnjem delu dodan še štiritedenski »nizkohidratni« načrt prehranjevanja.
Požgani možgani tako niso le še ena v vrsti knjig o dieti ali zdravstveni preventivi, temveč gre za knjigo, ki v osnovi spreminja pravila igre in smiselno nadaljuje zgodbo Paleorecepta (Robb Wolf) in Mastne laži (Robert H. Lustig).
Zdrava pamet nam narekuje, da si umivamo zobe, se redno gibljemo, zdravo jemo… Ko pa gre za zdravje možganov, običajno mislimo, da smo brez moči. Perlmutter trdi ravno nasprotno; sami lahko vplivamo na zdravje naših sivih celic, in sicer že s tem, da smo izbirčnejši pri sestavi jedilnika. Ogljikovi hidrati, še posebej tisti, ki vsebujejo veliko glutena in sladkorja, zvišujejo možnost razvoja možganskih bolezni, vse od demence, depresije, kroničnih glavobolov in hujših oblik, kot sta Parkinsonova in Alzhemeirjeva bolezen. S tem avtor klasično prehranjevalno piramido postavi na glavo in pravi; stran s kruhom, napolnite krožnike z jajci!
Z nasveti v Požganih možganih bodo vaši možgani ostali zdravi, čili in bistroumni, tveganje za razvoj bolezni, ki bi iz vas naredila mentalnega invalida in skrb za vas prevalila na vaše bližnje, pa se bo občutno zmanjšala. Bi radi tudi na stara leta ohranili zdrave možgane in zadržali prvovrstne intelektualne sposobnosti? Potem začnite brati to knjigo.
David Perlmutter je mednarodno priznani nevrolog in strokovnjak za prehrano. Za svoj inovativni pristop k zdravljenju nevroloških motenj je prejel številne nagrade; med drugim je bil s strani National Nutritional Foods leta 2006 razglašen za zdravnika leta. V zakladnico svetovne medicinske literature je prispeval mnogo temeljnih raziskav in se hkrati podpisal pod številne knjige. Med odmevnimi naslovi najdemo The Better Brain Book in Raise a Smarter Child By Kindergarten ter nenazadnje Požgane možgane, knjigo, ki je pristala na prvem mestu knjižnih uspešnic New York Timesa in bila do danes prevedena že v 26 jezikov. V slovenščino je prevedena tudi njegova knjiga Zdravi možgani, v kateri stopi še korak globlje – v črevesno mikrofloro, kar vse poveže z zdravjem in vitalnostjo človekovih možganov.